Pupelė, užkariavusi pasaulį
Sojos pupelės yra pupinių šeimos augalas (Legum-inosae) ir yra vienas iš pirmųjų augalų, kuriuos pradėjo auginti žmogus. Kinijoje jos pradėtos auginti dar 11 a. pr. Kr. ir yra viena svarbiausių sėjamų kultūrų. 7 a. jos pasiekė Japoniją, 17 a. pradėtos auginti Europoje, o 1804 m. atvežtos į Jungtines Valstijas. Šiandien sojos pupelių yra visur. Tai labiausiai vartojamas pupinių šeimos augalas, kasmet jo pateikiama daugiau kaip 100 milijonų tonų.

Sojos produktai tampa vis populiaresni
Pasaulio virtuvė žada stulbinančią sojos pupelių ateitį. Šiuo metu sojos aliejus vartojamas margarino, salotų ruošime, sojos proteinas – tofu, miso sriuboje, tempeh, sojos piene, mėsos prieduose ir pakaitaluose
(pavyzdžiui, į kumpį panašiuose gabaliukuose, sojos dešroje ir kt). Turint galvoje, jog sojos naudingosios maistingos savybės taps vis labiau žinomos, soja bus dar plačiau vartojama. Šiuo metu sojos pupeles galima vadinti dar neatrasta žeme, kuri labai greitai atsidurs pasaulio virtuvės centre.

Sojos pupelių maistinė vertė – didžiulė
Sojos pupelėse yra 13-25% aliejaus, 30-50% proteino ir 14-24% angliavandenių. Tai puikus organizmui reikalingų riebiųjų rūgščių šaltinis (tų, kurių organizmas nesintetina, bet turi gauti su maistu). Vartojami kartu su grūdiniais augalais, sojos produktai turi daug proteino ir dėl juose esančių aminorūgščių prilygsta pienui – aukščiausios rūšies proteino šaltiniui. „Gerai paruošti sojos produktai vartojami kaip pagrindinis proteinų šaltinis, juose esantis proteinų kiekis prilygsta gyvuliniam proteinui. Tokie produktai vaikus ir suaugusiuosius aprūpina ypač reikalingomis aminorūgštimis“, – teigia VR. Young ir N.S. Scrimshaw iš Masačiusetso technologijos instituto klinikinių tyrimų ir mitybos centro.